BIBLIOTEKA MA JUŻ 68 LAT
– ZAPRASZAMY DO POZNANIA HISTORII JEJ POWSTANIA
Pierwsze wzmianki dotyczące biblioteki pedagogicznej w Mysłowicach sięgają 1956 roku, gdy przy Zarządzie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego założono małą bibliotekę, prowadzoną społecznie przez nauczycielkę Szkoły Podstawowej nr 2 w Mysłowicach. Placówka mieściła się w jednej z sal Szkoły Podstawowej nr 5, a jej księgozbiór zajmujący zaledwie kilka półek, stanowiły książki ofiarowane przez nauczycieli.
W 1957 roku, z inicjatywy ówczesnego inspektora szkolnego oraz dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach, powołano Pedagogiczną Bibliotekę Miejską, opartą o budżet Wydziału Oświaty w Mysłowicach. Książki kupowane były centralnie i dostarczane do biblioteki.
We wrześniu 1964 roku biblioteka zmieniła lokalizację. Została przeniesiona do Międzyzakładowego Domu Kultury w Mysłowicach przy ul. Grunwaldzkiej 7, gdzie działał Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. W budynku otwarty został również Klub Nauczycielski, którego sala już w niedługim czasie pełniła funkcję czytelni dla księgozbioru podręcznego biblioteki. Placówka dysponowała już własnym budżetem, zatem sukcesywnie wzrastała liczba gromadzonych zbiorów.
W 1971 roku, gdy zaczęło brakować miejsca na nowe książki, biblioteka została przeniesiona do większego pomieszczenia w Szkole Podstawowej nr 13 przy Placu Wolności 3. Mimo że biblioteka zajmowała tylko 1 pomieszczenie, to dzięki dużemu metrażowi wyodrębniono w nim kącik czytelniczy, kącik wystaw książkowych oraz miejsce na lekcje biblioteczne dla młodzieży szkolnej.
Zarządzeniem Ministra Oświaty z 27 marca 1976 roku w sprawie resortowej sieci bibliotek pedagogicznych (Dz. Urz. Ministerstwa Oświaty i Wychowania 1976 nr 4, poz. 26), pedagogiczne biblioteki powiatowe w miastach, które stały się siedzibami nowych województw, przekształcono w pedagogiczne biblioteki wojewódzkie, a dotychczasowe biblioteki powiatowe (miejskie) istniejące w miastach, które nie stały się siedzibami nowych województw, przekształcone zostały się w filie odpowiednich pedagogicznych bibliotek wojewódzkich. Tym samym mysłowicka placówka stała się Filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach.
Na przełomie 1978 i 1979 roku placówka otrzymuje 4 pomieszczenia w budynku przy Placu Wolności 5, w których utworzono wypożyczalnię, czytelnię, magazyn i dział opracowania zbiorów. Od 1980 do 1990 roku biblioteka prężnie się rozwija. Następuje szybki przyrost księgozbioru oraz liczby czytelników, z których większość stanowią słuchacze działającego w mieście Studium Nauczycielskiego. Na początku lat dziewięćdziesiątych w budynku umieszczono również Liceum Medyczne, a następnie Liceum Handlowe przekształcone potem w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.
Sąsiedztwo rozwijającej się szkoły, a tym samym brak możliwości pozyskania dodatkowych pomieszczeń dla działalności biblioteki, przyczyniło się do zmiany lokalizacji instytucji.
W marcu 1997 roku nastąpiło otwarcie biblioteki w nowej siedzibie, usytuowanej w kompleksie domu katechetycznego przy Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Walentego Kubicy 5, w dzielnicy Kosztowy. Do dyspozycji czytelników była wypożyczalnia i czytelnia. Dodatkowo wydzielono 2 magazyny na zbiory biblioteczne. Placówka sąsiadowała z Filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach oraz Mysłowickim Ośrodkiem Kultury i Sztuki "Trójkąt". Nowa lokalizacja filii na obrzeżach miasta ułatwiła dostęp do swoich zbiorów mieszkańcom Imielina, Lędzin, Bierunia i Chełmu Śląskiego.
W styczniu 2000 roku biblioteka stała się partnerem Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. kard. Augusta Hlonda w Mysłowicach, niepublicznej uczelni o profilu pedagogicznym, działającej w mieście od 1995 roku.
Na mocy zawartego porozumienia, biblioteka udostępnia księgozbiór studentom i pracownikom naukowo-dydaktycznym uczelni, a uczelnia przekazuje wydawnictwa własne filii oraz subsydium na zakup nowości wydawniczych. Współpraca ta opierała się również na uwzględnianiu w polityce gromadzenia dezyderat studentów, wykładowców oraz bibliotekarzy biblioteki uczelnianej, realizacji wypożyczeń międzybibliotecznych oraz prowadzeniu zajęć z przysposobienia bibliotecznego dla studentów oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Rok 2001 to początek komputeryzacji biblioteki, która trwała do końca 2008 roku. Stworzono katalog online wydawnictw zwartych, ciągłych i zbiorów specjalnych. Skomputeryzowano kartotekę zagadnieniową. Utworzona została strona internetowa biblioteki.
W listopadzie 2011 roku nastąpiła kolejna zmiana lokalizacji biblioteki. Placówka została przeniesiona do budynku Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. kard. Augusta Hlonda przy ul. Powstańców 19.
Bliskość uczelni to nie tylko wzrost liczby korzystających z biblioteki studentów, ale również uczestnictwo w jej działalności kulturalno-naukowej. W grudniu 2013 roku, na zaproszenie uczelni, biblioteka współorganizuje sympozjum naukowe instytucji i podmiotów noszących imię kardynała Augusta Hlonda pt.: "Dzieło Prymasa", będącego podsumowaniem obchodów Roku Hlonda w Mysłowicach - jego rodzinnym mieście.
W styczniu 2016 roku partnerem biblioteki został Wydział Zamiejscowy Nauk Społecznych i Humanistycznych w Mysłowicach Akademii Ignatianum w Krakowie, powołany w miejsce zlikwidowanej Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a w grudniu 2020 roku - Wydział Nauk Społecznych w Jaworznie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu.
Rok 2016 to 60-lecie istnienia biblioteki oraz początek istotnych zmian - biblioteka zaczyna aktywnie uczestniczyć w procesie wspomagania szkół i edukacji.
Powołane zostają 2 sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli: "Kreatywny Przedszkolak" (skupiająca nauczycieli wychowania przedszkolnego) oraz "Dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych w szkole i przedszkolu" (dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej).
W ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Mysłowicach, prowadzone są szkolenia metodyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, spotkania grupy wsparcia surdopedagogów oraz konsultacje psychologiczno-pedagogiczne dla nauczycieli i rodziców dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Organizowane są szkolenia, prowadzone przez konsultantów z ośrodków doskonalenia nauczycieli.
Placówka wspiera edukację dzieci i młodzieży prowadząc zajęcia z elementami bajkoterapii, pedagogiki zabawy, kodowania oraz TIK. Promuje bezpieczne zachowania dzieci i młodzieży w Internecie. Oferuje zajęcia realizowane w ramach programów własnych i projektów edukacyjnych, adresowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym. Powołana została "Galeria Przedszkolaka", której celem jest promowanie twórczości dzieci z lokalnych placówek oświatowych.
Biblioteka promuje czytelnictwo poprzez autorskie akcje: "Podziel się książką", "Książka na lato" i "Ferie z książką" oraz udział w "Narodowym Czytaniu", podczas którego cała Polska czyta największe dzieła polskich twórców.
Od roku szkolnego 2017/2018 placówka jest koordynatorem powiatowym wojewódzkiego konkursu dla uczniów szkół podstawowych "Wielka Liga Czytelników".
Biblioteka współpracuje z placówkami oświatowymi i uczelniami wyższymi, działającymi w regionie m.in. z Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi w ramach realizacji projektu społeczno-artystycznego: "Akcja pisania Bajek", adresowanego do dzieci ze środowisk marginalizowanych. Jego IX edycja, w 2020 roku, odbywała się pod honorowym patronatem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach Filii w Mysłowicach.
Z dniem 1 lipca 2022 roku, biblioteka została przeniesiona do lokalu przy ul. Rynek 17.